lerkrukke (jarro de barro)
Download
Del
Beskrivelse
33 (KvikMaxMål)

En kegleformet krukke (Verbal beskrivelse)
Fremstillet
Beskrivelse
Primær fremstilling. Hændelse oprettet via retro-data - Etnisk gruppe muligvis Cocoma, men det nævnes ikke i protokollen.
Sted
Rio Ucayali-området
Peru, Peru
Fundet / indsamlet
Beskrivelse
Indsamling. Hændelse oprettet via retro-data - I protokollen er anført, at H.4692-4700 stammer fra forskellige egne af Brasilien, men at H.4700 er fra Rio Ucayali, som ligger i Perus indland og grænser op til den brasilianske del af Amazonas. Etnisk gruppe muligvis Cocoma, men det nævnes ikke i protokollen. AKD: Genstnaden er købt af Sra. Hippolyto Carelli ved museumsinspektør Jens Yde’s ophold i Belém, men er oprindeligt fra Peru (AKD 2023).
Sted
Belém do Pará
Brazil, Brasilien
Indgået i samlingen
Beskrivelse
Køb. Under H 4700 gives følgende oplysning, protokoltekst: ”H 4692-4700 er i 1959 købt af Sra. Hippolyto Carelli ved museumsinspektør Jens Yde’s ophold i Belém. Sagerne stammer fra forskellige egne fra Brasilien. Hermed fulgte O 10184-10240. Journ. 313/59.” På forsiden af journal 313/59: ”15. Jan. 1959 er af Museumsinspektør Yde under Ophold i Belém og paa Museets Vegne købt en Samling Arkæologiske Genstande fra Nordbrasilien, hvormed fulgte nogle faa etnografiske Genstande fra de samme Egne. Herfor er udlagt 5500 cruzeiros, svarende til Kr. 275,00. Samlingen blev tilvejebragt af Fruens Mand, afd. Dr. Hippolyte Carelli, som ikke samlede ud fra arkæologiske eller etnografiske Interesser, men paa Grund af sine spiritistiske Forestillinger og Ideer om Reinkarnation. Værdien af de medfølgende Oplysninger i Listen er tilsvarende.”
;
Genstandsoplysninger
ObjektId
83759
Genstandsnummer
H.4700
Samling
Etnografisk Samling
Materiale
Mineralsk
Dimensioner
Største mål 33 cm, Længde 33 cm
Detaljer
Rådata
{
  "id": 83759,
  "samling": "ES",
  "identifikation": "H.4700",
  "betegnelse": "lerkrukke (jarro de barro)",
  "klassifikationer": [
    {
      "term": "Af ler, porcelæn og glas",
      "system": "OBJECT_CULTHIST_ETHNOGRAPHY"
    },
    {
      "term": "Utensils",
      "system": "OBJECT_CULTHIST_OCM"
    }
  ],
  "alternativeNumre": [
    {
      "type": "Journalnummer",
      "nummer": "313/59"
    }
  ],
  "beskrivelser": [
    "33 (KvikMaxMål)",
    "En kegleformet krukke (Verbal beskrivelse)"
  ],
  "materialer": [
    {
      "part": "129853",
      "type": "mineralsk"
    }
  ],
  "maalinger": [
    {
      "part": "142688",
      "type": "Største mål",
      "vaerdi": 33.0,
      "enhed": "cm"
    },
    {
      "part": "142689",
      "type": "Længde",
      "vaerdi": 33.0,
      "enhed": "cm"
    }
  ],
  "haendelser": [
    {
      "id": "Es-926760",
      "titel": "Fremstilling",
      "undertitel": "Primær fremstilling",
      "beskrivelse": "Hændelse oprettet via retro-data - Etnisk gruppe muligvis Cocoma, men det nævnes ikke i protokollen.",
      "sluttid": "31-12-1959",
      "lokalitet": {
        "koder": [
          "Peru (SE1)",
          "Peru (Peru)"
        ],
        "angivelser": "Rio Ucayali-området"
      }
    },
    {
      "id": "Es-1028976",
      "titel": "Fund/Indsamling",
      "undertitel": "Indsamling",
      "beskrivelse": "Hændelse oprettet via retro-data - I protokollen er anført, at H.4692-4700 stammer fra forskellige egne af Brasilien, men at H.4700 er fra Rio Ucayali, som ligger i Perus indland og grænser op til den brasilianske del af Amazonas. Etnisk gruppe muligvis Cocoma, men det nævnes ikke i protokollen. AKD: Genstnaden er købt af Sra. Hippolyto Carelli ved museumsinspektør Jens Yde’s ophold i Belém, men er oprindeligt fra Peru (AKD 2023).",
      "sluttid": "31-12-1959",
      "lokalitet": {
        "koder": [
          "Brazil (SL)",
          "Brasilien (Brasilien)"
        ],
        "angivelser": "Belém do Pará"
      }
    },
    {
      "id": "Es-1050381",
      "titel": "Accession",
      "undertitel": "Køb",
      "beskrivelse": "Under H 4700 gives følgende oplysning, protokoltekst: ”H 4692-4700 er i 1959 købt af Sra. Hippolyto Carelli ved museumsinspektør Jens Yde’s ophold i Belém. Sagerne stammer fra forskellige egne fra Brasilien. Hermed fulgte O 10184-10240. Journ. 313/59.”\r\nPå forsiden af journal 313/59: ”15. Jan. 1959 er af Museumsinspektør Yde under Ophold i Belém og paa Museets Vegne købt en Samling Arkæologiske Genstande fra Nordbrasilien, hvormed fulgte nogle faa etnografiske Genstande fra de samme Egne. Herfor er udlagt 5500 cruzeiros, svarende til Kr. 275,00. Samlingen blev tilvejebragt af Fruens Mand, afd. Dr. Hippolyte Carelli, som ikke samlede ud fra arkæologiske eller etnografiske Interesser, men paa Grund af sine spiritistiske Forestillinger og Ideer om Reinkarnation. Værdien af de medfølgende Oplysninger i Listen er tilsvarende.”",
      "sluttid": "31-12-1959",
      "lokalitet": {
        "koder": []
      }
    }
  ],
  "billeder": [
    {
      "id": "ES-367942",
      "kilde": "Cumulus",
      "type": "Still",
      "undertype": "Standard",
      "filnavn": "ES_83759_a.tif"
    },
    {
      "id": "ES-367943",
      "kilde": "Cumulus",
      "type": "Still",
      "undertype": "Standard",
      "filnavn": "ES_83759_b.tif"
    },
    {
      "id": "ES-367944",
      "kilde": "Cumulus",
      "type": "Still",
      "undertype": "Standard",
      "filnavn": "ES_83759_c.tif"
    },
    {
      "id": "ES-367945",
      "kilde": "Cumulus",
      "type": "Still",
      "undertype": "Standard",
      "filnavn": "ES_83759_d.tif"
    }
  ],
  "indexId": "es-83759"
}
Download af filer virker desværre ikke for tiden. Vi arbejder på at løse problemet snarest muligt.
Download af filer virker desværre ikke for tiden. Vi arbejder på at løse problemet snarest muligt.
Download af filer virker desværre ikke for tiden. Vi arbejder på at løse problemet snarest muligt.
Download af filer virker desværre ikke for tiden. Vi arbejder på at løse problemet snarest muligt.
Kopiér link
Kopiér HTML-kode
Kopiér link
Kopiér HTML-kode
Kopiér link
Kopiér HTML-kode
Kopiér link
Kopiér HTML-kode