Skriv til os med spørgsmål, kommentarer, forslag eller andet.
Vi glæder os til at høre fra dig!
Email-adresse
Emne
Besked
* Udfyld venligst alle felter
maleri
Del
Beskrivelse
Maj: "Festen for korsene" er en høstfest, majs og kartofler er i hus. Folk fra nabolandsbyer kommer bærende på udsmykkede kors og instrumenter. Man fester på landsbypladsen. (Motiv)
Fremstillet
Beskrivelse
Primær fremstilling. Primitivo Evanán Poma
Tid
1988
Sted
Lima
Peru, Peru
Fundet / indsamlet
Beskrivelse
Indsamling.
Tid
15. juli 1994 - 31. december 1994
Indgået i samlingen
Beskrivelse
Køb. ADAPS, Asociacion de Artistas Populares de Sarhua, blev grundlagt med et værksted i Lima i 1970'erne af omkring 20 mennesker fra landsbyen Sarhua. Med inspiration fra den indianske forfatter og kunstner Guaman Poma de Ayalas tegninger fra 1600-tallet maler de scener fra livet i deres landsby for at vedligeholde deres traditioner og kulturarv.Malerierne er udført på trætavler med moderne anilinfarver. De blev foræret til venner og familie for at styrke venskaber og alliancer. En rækker tavler blev udstillet på Nationalmuseet i 1994 og bagefter købt gennem et medlem af landsbysammenslutningen, Salvador Palomino. Malerierne har navn efter årets 12 måneder og viser de gøremål, der hører til årstiden. De er afbildet i en kalender (Beretningsarkiv, Inge Schjellerup), men museet er kun i besiddelse af 10, ikke 12 malerier. Det sidste maleri (H.8067) er ikke med i kalenderen.
Tid
31. juli 1994
Gendstandsoplysninger
ObjektId
145310
Genstandsnummer
H.8061
Samling
Etnografisk Samling
Materiale
Træ, lærred
Dimensioner
Bredde 114,5 cm, Højde 79,5 cm
Detaljer
Rådata
{
  "id": 145310,
  "samling": "Es",
  "identifikation": "H.8061",
  "betegnelse": "maleri",
  "klassifikationer": [],
  "alternativeNumre": [],
  "beskrivelser": [
    "Maj: \"Festen for korsene\" er en høstfest, majs og kartofler er i hus. Folk fra nabolandsbyer kommer bærende på udsmykkede kors og instrumenter. Man fester på landsbypladsen. (Motiv)"
  ],
  "materialer": [
    {
      "part": "173519",
      "type": "træ"
    },
    {
      "part": "173520",
      "type": "lærred"
    }
  ],
  "maalinger": [
    {
      "part": "228880",
      "type": "Bredde",
      "vaerdi": 114.5,
      "enhed": "cm"
    },
    {
      "part": "228881",
      "type": "Højde",
      "vaerdi": 79.5,
      "enhed": "cm"
    }
  ],
  "haendelser": [
    {
      "id": "Es-1066181",
      "titel": "Fremstilling",
      "undertitel": "Primær fremstilling",
      "beskrivelse": "Primitivo Evanán Poma",
      "starttid": "1-1-1988",
      "sluttid": "31-12-1988",
      "lokalitet": {
        "koder": [
          "Peru (SE1)",
          "Peru (Peru)"
        ],
        "angivelser": "Lima",
        "koderAsString": "Peru (SE1), Peru (Peru)"
      }
    },
    {
      "id": "Es-1066182",
      "titel": "Fund/Indsamling",
      "undertitel": "Indsamling",
      "starttid": "15-7-1994",
      "sluttid": "31-12-1994",
      "lokalitet": {}
    },
    {
      "id": "Es-1066183",
      "titel": "Accession",
      "undertitel": "Køb",
      "beskrivelse": "ADAPS, Asociacion de Artistas Populares de Sarhua, blev grundlagt med et værksted i Lima i 1970'erne af omkring 20 mennesker fra landsbyen Sarhua. Med inspiration fra den indianske forfatter og kunstner Guaman Poma de Ayalas tegninger fra 1600-tallet maler de scener fra livet i deres landsby for at vedligeholde deres traditioner og kulturarv.Malerierne er udført på trætavler med moderne anilinfarver. De blev foræret til venner og familie for at styrke venskaber og alliancer. En rækker tavler blev udstillet på Nationalmuseet i 1994 og bagefter købt gennem et medlem af landsbysammenslutningen, Salvador Palomino. Malerierne har navn efter årets 12 måneder og viser de gøremål, der hører til årstiden. De er afbildet i en kalender (Beretningsarkiv, Inge Schjellerup), men museet er kun i besiddelse af 10, ikke 12 malerier. Det sidste maleri (H.8067) er ikke med i kalenderen.",
      "starttid": "31-7-1994",
      "lokalitet": {
        "koder": []
      }
    }
  ],
  "billeder": []
}