6 hellenistiske terrakottafigurer
Den første figur (øverst venstre, inv. nr. 3739) er en 7 cm høj figur, der forestiller et lille firsidet alter. På forsiden af dette alter ses en lille lyrespillende erot mellem to korinthiske søjler. Der er rester af rød farve og på eroten rester af forgyldning.
Den anden figur (inv. nr. ChrVIII974) er en 8,7 cm høj terrakottafigurine, der forestiller en Nereide, der rider på en hippokamp. Nereiden er iklædt et langt folderigt klæde, der ligger over venstre overarm. Hippokampen støttes af en rund pille, der bliver smallere opefter. Der er på figuren rester af rød dækfarve.
Den tredje figur (inv. nr. 2090) er en 5 cm høj tragisk maske, hvor der i håret er rester af rød dækfarve.
Fjerde figur (nederst venstre, inv. nr. 3438 ) er en 7,7 cm høj komisk maske med rester af hvid dækfarve.
Femte figur (inv. nr. 2033) er en 7,9 cm høj satyrmaske med to runde ophængningshuller i issen. Figuren er fundet ved Tarents nekropol.
Den sjette og sidste figur (inv. nr. 2034) er 4,9 cm høj grotesk maske, der forestiller en gammel mand.Der er på figuren rester af rød dækfarve og den er ligesom den femte figur fundet ved Tarants nekropol.